02188562210

کارپیل اندیش

دلایل مهمی جهت انجام تست بلبرینگ وجود دارد که ضروریست آن ها را بدانید. در این مقاله در ابتدا به بررسی دلایل تست بلبرینگ zwz می پردازیم و سپس دو روش مهم انجام این کار را به شما آموزش می دهیم.

روش‌های تست بلبرینگ

تست بلبرینگ کاری به شدت ضروری است. علت این است که  سلامت بلبرینگ تاثیری مستقیم بر روی سلامت و افزایش طول عمر دستگاهی دارد که در آن، بیرینگ استفاده شده است. از طرفی دیگر بلبرینگ ها قابل تعویض هستند اما باید بتوان زمان پایان عمر آن ها را به درستی تشخیص داد.

شاید در نگاه اول این موضوع بسیار ساده به نظر آید اما از آنجایی که طول عمر بیرینگ ها به عوامل متعددی بستگی دارد، تشخیص این موضوع اصلا ساده نیست. در ادامه روش های ارزیابی سلامت بلبرینگ ها را شرح می دهیم تا شما عزیزان بتوانید با تشخیص درست، عمر تجهیزات خود را بالا ببرید.

متد های موجود جهت ارزیابی

علل مختلفی جهت تست بیرینگ ها وجود دارد از جمله: تایید کیفیت بیرینگ به منظور خرید آن، مقایسه کیفیت محصولات عرضه شده از شرکت های گوناگون و ارزیابی تجهیزات مصرفی و …

حتی پس از خرید نیز شما با شنیدن سر و صدای بلبرینگ نیاز به تست آن دارید. برای تست بلبرینگ، روش های متعددی وجود دارند که در زیر لیست این روش ها را می توانید مشاهده کنید.

روش های تست بلبرینگ

تست بلبرینگ با متد گشتاور اصطکاکی

تست اصطکاکی (frictional torque) به شیوه عملکرد بیرینگ و شرایط آن وابسته است. با توجه به اینکه این تست، حاصل ترکیبی از دانش و تجربه می باشد، اکثرا شرکت ها اطلاعاتی در این خصوص منتشر نمی کنند اما با استفاده از اطلاعات انتشاری مجموعه الگیتی (Elgeti Engineering GmbH) توضیحاتی را برای شما آورده ایم که امیدواریم مثمر ثمر واقع گردد.

به کمک تست بلبرینگ با روش گشتاور اصطکاکی می توان یک بررسی جامع از عملکرد بلبرینگ یا رولربیرینگ ها به همراه روغن کاری این قطعات داشت. این بررسی به جهت اطمینان از کیفیت بلبرینگی که می خواهیم جایگزین قطعه قبلی کنیم، ضرورت دارد.

شیوه انجام تست گشتاور اصطکاکی

روشی که مجموعه الگتی برای انجام تست اصطکاک معرفی کرده است، نصب دکل نام دارد. به گونه ای که این مجموعه اظهار دارد، روشی که معرفی کرده است از مقرون به صرفه ترین روش های تست بلبرینگ جهت بررسی عملکرد و درجه کیفی بیرینگ می باشد. طی این متد، بارگذاری در جهت شعاعی، محوری و هر دو به صورت همزمان شبیه سازی می گردد.

روش بارگذاری در تصاویر زیر به ترتیب نمایش داده شده اند. همان طور که می دانید بارگذاری های شعاعی و محوری بر اصطکاک اثر می گذارند که در نتیجه یک ارزیابی دقیقی را حاصل می آورند. به کمک دستگاه نمایش داده شده در تصویر می توان تست بلبرینگ tmb را برای انواع بیرینگ های صنعتی و ماشینی به کار گرفت.

جهت حصول نتیجه دقیق تر توصیه شده است تا شرایط را در زمان بارگذاری، مطابق شرایط واقعی فراهم آورید. از آنجا که بلبرینگ جهت تست، می بایست وارد دستگاه گردد، بنابراین این روش برای بررسی بیرینگ های روی کار، کاربرد ندارد. از این روش عموما برای ارزیابی کیفیت تولید بلبرینگ به کار می رود.

مرحله 1 تست اصطکاک مرحله 2 تست گشتاور اصطکاک مرحله 2 تست گشتاور اصطکاکی

روش ترموگرافی

نام دیگر این روش، روش گرمانگاری می باشد. طی این روش اصطکاک نیز وجود دارد که به آنالیز عوامل اثر گذار روی اصطکاک بالبرینگ ها و رولربیرینگ ها کمک می کند. مزیت این روش این است که میزان اتلاف توان در تجهیزات به هنگام وجود اصطکاک را نیز نمایان می گرداند.  روش گرمانگاری می تواند به سرعت ارزیابی کیفی بلبرینگ را انجام دهد. هم چنین این متد تست بلبرینگ قابلیت بررسی کیفیت روغن یا گریس را هم دارد.

دوربین ترموگرافی

دوربین ترموگرافی به واسطه تکنولوژی به کار رفته در آن، قابلیت شناسایی بخشی از محدوده امواج مادون قرمز را دارد. این امواج خود بخشی از امواج الکترومغناطیس هستند که دامنه آن ۰/۸ تا ۱۰۰۰ میکـرومتر است. تقسیم بندی مادون قرمز به صورت زیر می باشد: )مقادیر ذکر شده به میکرومتر می باشد.)

تست بلبرینگ با  ترموگرافی

تست بلبرینگ با کمک روش گرمانگاری به وسیله دوربین ترموگرافی صورت می پذیرد. تمامی اجسام از خود امواجی را به اطراف ساطع می گرداند که اساس این روش هم همین امواج هستند. شدت این امواج ناشی از دمای جسم است. از آنجا که در صورت عمل نامناسب بیرینگ، دمای آن افزایش می یابد، اگر دوربین ترموگراف دمای آن ها را غیرنرمال تعیین کند، می توان به نتایج زیر در خصوص عیب یابی بلبرینگ دست یافت:

کاربرد انجام تست ترموگرافی برای بررسی بلبرینگ ها

تست گرمانگاری توسط بسیاری از افراد توصیه گشته است و علت آن هم، مزیت بی نظیرش می باشد. اما این مزیت که سایر متدها از آن بی بهره هستند، چیست؟ این است که بدون باز کردن بیرینگ، در همان جایی که در تجهیزات قرار دارد، می توان تست بلبرینگ را انجام داد و نتیجه به سرعت حاصل می گردد. از اساسی ترین مزیت ها هم می توان به همین مورد اشاره داشت.

عکس ترموگرافی

مزیت‌های تست ترموگرافی

علاوه بر مورد ذکر شده در بالا، این متد حاوی مزیت های دیگر زیر هم می باشد:

در نظر داشته باشید برای انجام تست بلبرینگ به روش ترموگرافی، باید بتوانید عکس ترموگراف را به کمک آنالیز دمای یک خط بر روی سطح هورینگ بیرینگ، به درستی تحلیل کنید. تحلیل این عکس کمی دشوار است و از معایب این روش به شمار می رود.

ارتباط عمر بلبرینگ‌ها با تست بلبرینگ‌

بیرینگ هایی که تولید می گردند، دارای یک بازه عمر مشخص هستند. تعیین عمر بیرینگ به کمک تست های بلبرینگ از دو نظر زیر، حائز اهمیت است:

سخن آخر

در این مقاله به روش های تست بلبرینگ پرداختیم و هم چنین به مزیت و عیب هر کدام اشاره کردیم. به کمک این مقاله شما قادر خواهید بود تا روش های درستی برای ارزیابی سلامت بیرینگ های خود برگزینید.

منبع: bearing-news

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *