02188562210

کارپیل اندیش

تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی

از دغدغه های افراد انتخاب میان بیرینگ سرامیکی و فولادی است. اینکه کدام یک برتر است و خرید کدام نوع برای تجهیزات شما کاربردی است، نیاز به دانش دارد که در این باره شرح مفضلی خواهیم داد.

بلبرینگ سرامیکی

قبل از اینکه بخواهیم به تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی بپردازیم، خوب است در ابتدا کمی درباره بلبرینگ سرامیکی بدانید. مخترع بلبرینگ سرامیکی، سوئدی ها هستند. بنا بر نیاز های صنعت در بیشتر از 50 سال قبل اساس و جرقه ساخت این نوع بیرینگ خورده شد. به طور کلی باید بدانید که لزوما بیرینگ های سرامیکی بهتر از بیرینگ های عادی نیستند و دلیل انتخاب و ترجیح این بیرینگ توسط برخی از صنایع، نیاز و شرایط آن هاست که این مدل بلبرینگ را برتر می سازد. بیرینگ های سرامیکی شامل بلبرینگ و رولبرینگ سرامیکی و یاتاقان های از جنس سرامیک می گردد.

ویژگی های بیرینگ های سرامیک

اگر به طور خلاصه بخواهید با ویژگی های بلبرینگ سرامیکی آشنا شوید که بتوانید بهتر تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی را در خرید بلبرینگ درک کنید، لیست زیر شما را یاری خواهد کرد:

  • عایق بودن از نظر الکتریکی
  • قابلیت عمل در سرعت های بالا
  • با عبور جریان الکتریکی از صدمه به سطح بلبرینگ ممانعت به عمل می آورد.
  • کاهش حرارت حین کار
  • مواد شیمیایی نمی توانند وارد این نوع بیرینگ شوند.
  • این نوع بیرینگ در سرعت های زیاد و بار بالا قابل استفاده است.
  • وزن کم

فرق بلبرینگ سرامیکی و فولادی

تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی

بلبرینگ های سرامیکی در دنیای امروز کاربرد بالایی دارند، به همین دلیل برای خرید بلبرینگ صنعتی از جمله بلبرینگ zwz، باید با تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی آشنا باشید. چرا که علی رغم مزایای این نوع بلبرینگ، نیاز است تا با توجه به احتیاجاتی که در صنعت خود دارید، انتخاب نوع بیرینگ را انجام دهید. جدول زیر به صورت اجمالی به بررسی این دو نوع پرداخته و سپس هر مورد به تفضیل شرح داده شده است.

آیتم مورد بررسیبلبرینگ فولادیبلبرینگ سرامیکی
ویژگی عمومیرایج ترین جنسپیشرفته بودن مواد اولیه
انواع هر جنسفولاد با آبکاری کروم
فولاد کربنیفولاد ضدزنگ
زیرکونیا
آلومینا
نیترید سیلیکون
مزیت هر کدامقیمت اقتصادی
قابلیت دسترسی بهتر
تعمیر و نگهداشت راحت
سرعت زیاد
رسانش الکتریکی پایین
ضد زنگ
دارای سختی بالا
شرایط بهتر از نظر دمایی
اصطکاکاصطکاک ساچمه ها کم ولی قفسه بالااصطکاک ساچمه ها بالا ولی قفسه کم

در برخورد با اصطکاک

از تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی این است که ساخت عناصر غلتان از جنس سرامیک به گونه ای است که صاف و سبک و دارای حالت کروی تر از انواع فولادی می باشد. تلاش برای صافی بالا در سطح ساچمه ها موجب می گردد که اصطکاک عناصر غلتان به هنگام دوران به حداقل امکان تنزل یابد. درواقع استفاده از سرامیک در جنس بلبرینگ قادر است اصطکاک را تا 40 درصد پایین آورد که در نتیجه این اتفاق موتورها قادر به کار در سرعت های بالاتر خواهند بود. هم چنین نیاز به روان کاری هم کمتر می شود.

تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی

مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی موضوع دیگر تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی است. بیرینگ های فولادی از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. اما حتی اگر به خوبی روان کننده به کار رفته باشد نیز با گذر زمان زنگ خوردگی قابل مشاهده است. این در حالی است که ساچمه هایی که از جنس سرامیک ساخته شده اند، دچار خوردگی نمی شوند. این موضوع حتی در بلبرینگ های هیبرید سرامیک هم مشهود است تا جایی که مقاومت خوردگی اشان 10 برابر بیرینگ فولادی است.

میزان بار قابل تحمل

از دیگر تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی می توان به بار تحملی پرداخت. زمانی که بار ورودی بالاست، رفتار این دو بیرینگ هم با یکدیگر متفاوت است. میزان ارتجاعییت در جنس سرامیک در مقایسه با فولاد کم است. از این رو در فشار های بالا احتمال خروج بیرینگ های سرامیکی و شکست آن بالا می رود.

در برابر جریان الکتریسیته

از دیگر تفاوت های بلبرینگ سرامیکی و فولادیمیزان مقاومت در برابر الکتریسته می باشد. اگر صنعت شما به گونه ای است که در آن قوس الکتریکی رخ می دهد، توصیه ما به شما استفاده از بلبرینگ های سرامیکی می باشد. به این دلیل که سرامیک از خاصیت رسانش برخوردار نبوده و الکتریسیته را عبور نمی دهد و به این صورت به قطعات آسیب نمی رسد. از نمونه جاهایی که این مدل بلبرینگ استفاده می شود، موتور های کنترل شونده با اینورتر متغیر می باشند.

طول عمر

مقایسات صورت گرفته در تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی نمایانگر آن است که سرامیکی ها تا 10 برابر بیشتر عمر می کنند. این به این علت است که هم کمتر دچار لرزش و افزایش حجم می شوند و هم میزان اصطکاک در آن ها کم تر می باشد.

بلبرینگ سرامیکی بهتر است یا فولادی

قیمت

قیمت همواره آیتم مهمی در هر گونه مقایسه است؛ از جمله بررسی تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی. در نگاه اول بیرینگ های فولادی قیمت پایین تری دارند و اقتصادی تر هستند؛ اما اگر با دید طولانی مدت به قضیه نگاه کنید، احتمالا قیمت بلبرینگ سرامیکی برایتان به صرفه تر خواهند بود.

دقت

اگر به طور ریزبینانه بخواهید به تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی نگاهی داشته باشید، باید دقت این دو رو مورد بررسی قرار دهید. رتبه بندی ها نمایانگر آن است که هر دو این جنس ها دقت کار بالایی را دارا می باشند. اما انواع سرامیکی کمی برتریت دارند. چرا که دچار انبساط نمی شوند و هنگامی که سرعت های زیاد مورد نیاز است، تولید گرمای کم تری از خود نشان می دهند.

مواد تشکیل دهنده ی بلبرینگ های صنعتی

بلبرینگ های فولادی و سرامیک تنها  انواع جنس بلبرینگ نیستند. این قطعات صنعتی با توجه به ارزش و کاربرد بالا در جنس های گوناگونی تهیه می گردند. علت این امر شرایط مختلف هر صنعت و تجهیزاتی است که ممکن است به مواد سازنده متفاوتی برای بیرینگ نیاز باشد.

سخن پایانی

بلبرینگ ها با توجه به کاربرد عظیم و گسترده اشان در صنعت، در جنس های گوناگون تولید می گردند. از جنس های مرسوم انواع فولادی و سرامیکی هستند که باید برای داشتن انتخابی درست، تفاوت بلبرینگ سرامیکی و فولادی را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *