02188562210

کارپیل اندیش

شاید فکر کنید نظافت بلبرینگ ها پس از خرید بلبرینگ صنعتی امر مهمی نیست و ضرورت ندارد؛ برای اینکه بدانید این تفکر درست است یا خیر، توصیه می کنیم به خواندن ادامه دهید. همانطور که می دانید یکی از علل خرابی بلبرینگ ها، ورود گرد و خاک یا آلودگی ها به درون آن ها می باشد. از این رو جهت ممانعت از این امر باید به تمیز کردن بلبرینگ به صورت دوره ای پرداخت.

انواع نظافت بلبرینگ

نظافت بلبرینگ از موارد مهم در نگهداشت و افزایش طول عمر بیرینگ ها می باشد. که بایستی به شیوه درست انجام گیرد که مانع از آسیب رسیدن به آن گردد. برای این کار دو روش اصلی شامل روش گرم و سرد وجود دارد که در ادامه در خصوص آنها بحث خواهیم داشت.

نظافت گرم بیرینگ

ماده ای که در نظافت بلبرینگ به روش گرم استفاده می شود، روغنی است که باید به دمای 120 درجه سانتی گراد برسد. این روش با توجه به مراقبت های مورد نیاز جهت افزایش دمای روغن و ممانعت از اکسیداسیون سخت تر است اما فراموش نکنید که روش موثرتری می باشد.

نظافت بلبرینگ به روش سرد

جهت نظافت سرد بلبرینگ رعایت دو شرط اساسی است؛ یکی داشتن ابزار و مواد متناسب و دیگری دانش کافی جهت انجام این کار می باشد. در نظافت سرد از حلال های نفتی استفاده می شود و عمل حذف آلودگی ها در 2 مرحله صورت می پذیرد. مرحله اولیه و مرحله ثانویه تمیزکاری در 2 ظرف مجزا باید انجام گیرد.

روش انجام نظافت بلبرینگ به این صورت است که ابتدا بلبرینگ می بایست در ظرفی که از حلال نفتی سرد پرشده است، غوطه ور کنید. در مرحله دوم به کمک قلم مویی همانطور که بیرینگ در مواد قرار گرفته، آن را از آلودگی ها پاک کنید. سپس آن را از حلال خارج کنید و در ظرفی حاوی روغن آن را بگردانید که حلال نفتی از آن خارج شود. در نهایت بعد از بررسی سلامت بیرینگ مجدد آن را در جای خود جا بزنید.

نحوه نظافت بلبرینگ

راهنمای لوازم تمیز کردن بلبرینگ

از آنجا که هر کاری ابزار خود را نیاز دارد برای نظافت بلبرینگ نیز وسایلی مورد نیاز است که شامل دستکش، قلم مویی، حوله و مواد مناسب می باشد. دستکش ها با توجه به کار با مواد، جهت حفاظت از پوست نیاز هستند؛ اما برای داشتن لامسه بهتر، از ضخامت های کم تر استفاده کنید. برای حذف رطوبت و ممانعت از زنگ زدگی بیرینگ از حوله با جنس کاغذی استفاده کنید. در خصوص مواد نفتی هم می توانید از بنزین، استون و یا پاک کننده ترمز استفاده کنید.

منبع:

bonesbearings

lushlongboards

tactics.com

سوالات متداول

سوال 1: چرا نظافت بلبرینگ مهم است؟

پاسخ: نظافت بلبرینگ اهمیت زیادی دارد زیرا این عمل باعث افزایش عمر مفید و بهره‌وری بلبرینگ می‌شود. ذرات خرد و آلاینده‌های موجود در محیط می‌توانند باعث خراشیدگی و سایش در بلبرینگ شوند، که در نتیجه ممکن است به کاهش کارایی و حتی خرابی سریعتر بلبرینگ منجر شود.

سوال 2: چگونه بلبرینگ‌ها را برای نظافت آماده کنیم؟

پاسخ: برای نظافت بلبرینگ، ابتدا باید آن را از مکان نصب خود جدا کنیم. سپس ذرات خرد و گرد و غبار را با یک برس نرم و مخصوص پاک کنیم. مطمئن شوید که هر گونه مایع پاک کننده مورد استفاده، مناسب برای نوع بلبرینگ شما باشد.

سوال 3: چگونه بلبرینگ‌ها را روغن‌کاری کنیم؟

پاسخ: پس از نظافت، بلبرینگ را با یک روغن مخصوص بلبرینگ روغن‌کاری کنید. این کار باعث کاهش سایش و حفظ رطوبت در بلبرینگ می‌شود.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *