02188562210

کارپیل اندیش

کاسه نمد ها از اجزای مهم و کاربردی بلبرینگ های کشورهای گوناگون از جمله بلبرینگ چینی هستند. اگر نمی دانید که این قطعات دقیقا چه هستند یا با آن ها آشنا هستید ولی می خواهید تاریخ آن را بدانید، به شما خواندن این مقاله را توصیه می کنیم. اطمینان داشته باشید با خواندن این مقاله اطلاعات جدید و مفیدی در حوزه کاسه نمد بیرینگ بدست می آورید.

تاریخچه ساخت کاسه نمد چیست

آب بندی تجهیزات در تحرک، مشکلی بود که سالیان سال مهندسین با آن سر و کله می زدند. درک این مشکل زمانی شدت گرفت که انسان ها سفر به غرب را آغاز کردند. در این زمان به سیستمی نیاز داشتند که ارابه هایشان را بتوانند برای تایمی طولانی آب بندی گردانند تا ادامه سفرشان مقدور باشد. اولین آب بندها که به این منظور استفاده شدند لایه هایی از جنس چرم یا نمد بود. این لایه ها روغن کاری چرخ ارابه که از چربی حیوانات منشا می گرفت را حفظ می کردند.

با پیشرفت های روز افزون در صنعت دیگر این لایه ها جهت آب بندی کارآمد نبودند. تقریبا در سال 1920 میلادی اولین کاسه نمد تولید شد. این قطعه از یک محفظه فلزی و چرمی که در برابر روغن مقاومت داشت، ساخته شده بود. اواخر جنگ جهانی دوم، سازندگان از لاستیک به جای چرم استفاده کردند. روند توسعه به همین شکل ادامه یافت تا اینکه سال 1960میلادی از موادی استفاده شد که از مقاومت دمایی بالایی برخوردار بودند. از جمله این مواد می توان به سیلیکون، پلی اکریلات و فلوئورکربن اشاره داشت.

کارکرد و کاربرد این قطعه

آیا اطلاع دارید که عملکرد و کاربرد کاسه نمد چیست؟ این قطعه مانع از نشتی نشتی می گردد و این عمل را با پمپ در محل ارتباط شافت و لبه انجام می دهد. این عمل پمپ کردن در جهتی مستقیم با پروفایل فشاری صورت می پذیرد. که این پروفایل نیز به واسطه هندسه لبه کنترل می گردد. طراحی لبه به صورتی انجام گرفته است که شیب فشار بالاتری در سمت روغن ایجاد شود. این مورد یکی از کارهاییست که کاسه نمد انجام می دهد.

بحث دیگر مرتبط با لایه روغنی میان لبه کاسه نمد و شافت است و در نهایت ناهمواری های لبه کاسه نمد مطرح می باشد. در واقع ناهمگونی های روی کاسه نمد به شکلی است که ماده شاره را به سمت روغن پمپ می گرداند. هم چنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات در خصوص کاربرد بلبرینگ کشاورزی به مقاله آن مراجعه نمایید.

کاسه نمد روی بلبرینگ

کاربری Oil Seal

تجهیزات شامل حرکات دوار، نوسانی و رفت و آمدی، نیازمند کاسه نمد می باشند. در حرکات دوار، جهت چرخش که به صورت یک طرفه و ساعت گرد یا پاد ساعت می باشد یا دو طرفه، جهت آب بندی اهمیت دارد. در حرکات نوسانی، شافت در قوسی که زاویه مشخصی دارد، در نوسان است. در نوع آخر حرکت یعنی رفت و برگشتی، شافت به محفظه وارد و خارج می شود.

برای مطالعه مقاله برای بلبرینگ موتور الکتریکی چه مدلی بهتر است؟ کلیک کنید.

انواع کاسه نمد

کاسه نمدها در انواع متنوعی وجود دارندکه به دسته بندی کلی آن ها می پردازیم:

استانداردهای ساخت و تولید

درست است که کاسه نمدها در انواع مختلفی ساخته می شوند اما همگی آن ها می بایست از استاندارد های خاصی جهت تولید، پیروی کنند.استانداردهای اصلی جهت تولید این قطعات، شامل BS 1399 و DIN 3760 می باشند. تولید کنندگان این قطعه بایستی جنبه های مختلف مرتبط با شفت را در نظر گیرند.

اجزای کاسه نمد

تا اینجا با نحوه کار و انواع آب بند، آشنا شدید؛ حال خوب است بدانید که اجزای کاسه نمد چیست. این قطعه از لبه، جدار فلزی و فنر (به غیر از مدل های بدون فنر) تشکیل می شود. خود لبه سه قسمت مهم دارد. هر بخش وظیفه ای دارد که در جدول می توانید مشاهده کنید.

اجزای سازنده کاسه نمد

اجزا کاسه نمد کاربرد
فنر فنر به منظور ارتباط بهتر شافت با کاسه نمد به کار می رود. علاوه بر این فنر از کاهش کیفیت آب بندی به دلیل گرمای زیاد یا سایر عوامل مخرب، ممانعت کند.
جدار فلزی قاب فلزی محکمی به منظور مهر و موم که کمک می‌کند تا به طور ایمن روی محفظه قرار گیرد. همچنین جابجایی و نصب آسان مهر و موم را موجب می شود.
قطر بیرونی سطح مهر و موم روغن را به محفظه می چسباند و از نشت موادی که باید آب بندی شوند از طریق ناحیه اتصالات جلوگیری می کند، در حالی که آلاینده ها را حذف می کند.
وجه جانبی مایع قسمت جلویی مهر و موم است. به صورت لاستیکی است و مهر و موم واشری می سازد.
سطح جانبی هوا جهت جلوگیری از برخورد مواد مهر و موم با روغن به کار رفته، وجود دارد.
مرز آب بند دارای سطح مقطعی است که بر سطح شافت فشار وارد کند.
لبه اصلی حیاتی ترین قسمت آب بند است. ماده ای الاستیک که انعطاف هم دارد، در این بخش به کار رفته است کمک می کند تا حتی در مواردی که موتور مرتعش است و فشار سیالات هم متغیر می باشد، آب بند دچار مشکل نگردد.
لبه مینور یک مرز آب بند است و از ورود گرد و خاک جلوگیری می کند.

 

طول عمر کاسه نمد

عوامل مختلفی بر طول عمر کاسه نمدها تاثیر می گذارند.عوامل زیر از جمله موارد مهم می باشند:

سخن آخر

مصرف کنندگان بلبرینگ همچون بلبرینگ zwz عموما با واژه کاسه نمد و آب بند برخورد می کنند. به همین جهت به منظور آشنایی شما عزیزان با کاسه نمد و کاربرد آن این مقاله را تدارک دیدیم تا بتوانید در این زمینه اطلاعات اولیه را کسب کنید.

منبع:koyo

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *