02188562210

کارپیل اندیش

تعویض بلبرینگ و نصب مجدد بیرینگ از عمده چالش های کسانی است که با این قطعه سر و کار دارند. از این رو برخی از روش ها مانند حرارت مستقیم، حمام روغن داغ، حرارت  ovenدر جهت تسهیل این امر اختراع گشتند. روش های قدیمی با توجه به اینکه هر یک دارای یکسری اشکالاتی بودند که احتمال آسیب و نهایتا خرابی بلبرینگ را در پی داشت، از این رو روش های نوین از جمله گرمکن القایی بلبرینگ اختراع شدند.

بیرینگ گرم کن ( bearings heaters )

به مدد پیشرفت هر لحظه علم و فناوری، دستگاه هایی به نام بیرینگ گرم کن ساخته شدند که ایراد روش های قبلی را که منجر به آسیب بلبرینگ می شدند، در آن ها دیده نمی شود. همانطور که از نام این دستگاه ها مشخص است، جهت گرم کردن بلبرینگ به کار می رود. عملیات گرم ساختن به گونه ای انجام می شود که بلبرینگ طی آن آسیب نبیند ولی عملیات نصب تسهیل گردد. در ادامه 2 مدل آن شرح داده شده است:

القایی

بیرینگ گرم کن القایی از پرمصرف ترین انواع گرم کن است. در صنایعی مانند پزشکی، غذایی، خانگی و … کاربرد دارند. این دستگاه در سایز های مختلف وجود دارد که هر یک برای رنج ابعاد خاصی مناسب می باشد. طبق تصویر زیر می توانید با بررسی وزن و قطر داخلی بلبرینگ خود، مدل گرم کن مناسب را بیابید. این گرمکن گرمای مورد نیاز خود را از جریان الکترومغناطیس تامین می کند.

راهنمای انتخاب گرمکن القایی بلبرینگ

قابل حمل

گرم کن قابل حمل همچون گرمکن القایی بلبرینگ از انواع کاربردی است. این گرم کن به واسطه وزن سبک حدود 7 کیلوگرم، قابلیت جابه جایی دارد.

نحوه کار این دستگاه و کاربرد

کارکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این کار را از طریق انتقال الکتریسیته متناوب به سیم پیچ اول ترانسفورماتور انجام می دهد. بدین شکل با قرار گیری سیم پیچ دیگر، جریان در آن القا می گردد. در زمینه هایی از جمله صنعت هوا و فضا، خودرو سازی، پزشکی و لوازم خانگی  کاربرد دارد. درواقع به واسطه افزایش سرعت و بهبود فرایند، گرمکن القایی بلبرینگ بسیار محبوب گشته است. نصب بیرینگ ها دقت بالایی را می طلبد و معمولا هم دشوار است؛ در حقیقت ارزش گرم کن های بلبرینگ در این جا مشخص می شود که دقت بالا در حین صرف زمان کم تر حفظ می شود.

این گرم کن قابلیت افزایش دمای بیرینگ تا 120 درجه سانتی گراد را دارد. در این دما هم عملیات نصب به راحتی صورت می گیرد و هم اتصال قوی میان بیرینگ و شافت صورت می پذیرد. (توصیه: برای ممانعت از آسیب بیرینگ خود ، دما را از این مقدار بالا تر نبرید.) از کاربرد های دیگر و مهم گرمکن القایی بلبرینگ حل چالش خارج سازی بیرینگ قدیمی است. به منظور این کار نیاز به گرم کردن بیرینگ است اما این کار باید به شیوه ای انجام شود که شفت گرم نشود که آسیب ببیند. این شیوه عملکرد دقیقا حالتی است که گرم کن بلبرینگ القایی عمل می کند.

مزایای استفاده

با توجه ببه ذکر کارببرد هابی گرم کن القایی، اکنون باید بتوانید مزایای آن را حدس بزنید. در ادامه به صورت اجمالی لیست این مزایا را می توانید مشاهده کنید.

گرم کن القایی بیرینگ

سوالات متداول

1. چه نکاتی برای استفاده بهینه از گرم کن بلبرینگ باید مد نظر قرار گیرد؟

پاسخ: برای استفاده بهینه از گرم کن بلبرینگ، نیاز است که دمای مناسبی اعمال شود تا خطر افزایش زیاد دما و آسیب به بلبرینگ‌ها به حداقل رسد .

2. سوال: چرا نیاز به گرم کردن بلبرینگ‌ها وجود دارد؟

پاسخ: گرم کردن بلبرینگ‌ها معمولاً برای کاهش فشار و سایر عواملی که ممکن است در دماهای پایین منجر به مشکلات عملکردی به هنگام نصب شوند، انجام می‌شود. این فرآیند به بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید بلبرینگ‌ها کمک می‌کند.

منبع:

SKF

bearingtips

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *